Rss

Archives for : Slunce

Další data sondy Voyager 1 z mezihvězdného prostředí

001 Voy   Nejvzdálenější výtvor lidských rukou, odkaz silné generace popularizátorů vesmírného výzkumu Carla Sagana či Arthura C. Clarka a zároveň jedna z vlajkových lodí NASA je v dobré kondici a neustále odesílá data, která v současnosti formují vznik nové vědní disciplíny. Voyager 1 se vydal na svou předlouhou pouť vesmírem 5. srpna 1977, a to paradoxně o 16 dní později než jeho sesterská sonda Voyager 2. Proto dvojka drží světový rekord nejdelší nepřetržitě probíhající kosmické mise. Voyager 1 se v současné době nachází více než 130 astronomických jednotek od Země (díky poloze naší planety má v tuto roční dobu blíž ke Slunci) a vzdaluje se od nás rychlostí 61 000 km/h. Jeho slabý signál cestuje přes 17 hodin, než jej zachytí některá ze stanic sítě DSN. Každý rok urazí přes 520 milionů kilometrů (relativně ke Slunci).

12. září 2013 oznámila agentura NASA, že se sonda dostala do oblasti heliopauzy a od 25. 8. 2012 se už pohybuje (rovněž jako první umělá sonda) v mezihvězdném prostředí. Sedmého července letošního roku následovala další zajímavá zpráva: sonda prokazatelně a opakovaně zaznamenala sérii rázových vln oblaku hvězdného plazmatu. Jedná se o jednu z forem sluneční činnosti, při níž je z koróny vyvrženo velké množství žhavých plynů v sérii rázových vln. Ty tvoří oblaka silně zmagnetizovaného materiálu šířícího se od slunečního povrchu do mezihvězdného prostoru.

Continue Reading >>

Nový raketový sluneční detektor

rsz_int-sunday-social   RAISE – Rapid Acquisition Imaging Spectrograph Experiment
Je nová raketa pro snímkování Slunce, jejiž program bude trvat pouhých 5 minut, ale za tu dobu pořídí až na 1 500 snímků Slunce (několik za sekundu) a bude zaměřena na sledování krátcetrvajících změn v okolí aktivních oblastí (viz video). Start je prozatím naplánován na první půlku listopadu.

zdroj: http://www.nasa.gov/

Continue Reading >>

Přelet ISS přes sluneční kotouč

rsz_maximilian-teodorescu-iss-transiting-the-sun_1404586216    Maximilian Teodorescu je kromě astrofotografie velkým nadšencem focení hmyzu, jak se můžete přesvědčit na jeho blogu. Třicátého června se mu podařilo zachytit transit ISS přes sluneční kotouč ve výšce přibližně 470 kilometrů nad zemí. Spolu s manželkou si vyjel mimo město a úspěšně zachytili ISS na pozadí skupin slunečních skvrn 2104 a 2107. Oba samozřejmě fotili přes sluneční filtr Baader a za pomoci ekvatoriální montáže EQ-6 a EQ-3.

Continue Reading >>

Světelné mosty na Slunci vysvětleny

rsz_slun_most    Vědečtí pracovníci Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR vysvětlili ohřev chromosféry nad světelnými mosty, tedy světlými pásy rozdělujícími tmavá jádra slunečních skvrn.

    Tisková zpráva Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, v. v. i., ze dne 11. 7. 2014

Continue Reading >>

Nová orbitální fáze sond STEREO

rsz_296975main_stereoconcept_hi_med    Od února 2011 nám dvojice sond STEREO amerického úřadu NASA poskytla množství informací o Slunci. Obě sondy jsou na heliocentrické oběžné dráze v podobných vzdálenostech jako naše domovská planeta, ale každá obíhá jinou rychlostí, což jim dovoluje změnit pozici na orbitální dráze každých osm let (jejich start proběhl v roce 2006). v současné době se dostávají obě do míst, kdy nebudou schopny odesílat data na Zemi, neboť se ocitnou na opačné straně Slunce.

Continue Reading >>

Sonda STEREO mapuje sluneční atmosféru

rsz_stereo-images-corona    Naše Slunce obklopuje rozsáhlá atmosféra solárních částic. V ní neustále probíhají divoké magnetické bouře, sluneční erupce, zvedají se a zase padají na povrch sloupy horkého materiálu. Sluneční detektor STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) amerického úřadu NASA teď objevil, že se tato atmosféra zvaná taky koróna rozpíná kolem Slunce do daleko větší vzdálenosti, než jsme si doposud mysleli. Její vnější okraj najdeme ve vzdálenostech až osm milionů kilometrů od slunečního povrchu – to je ekvivalent 12 slunečních poloměrů!

Continue Reading >>

Slunečná… tedy sluneční neděle

rsz_int-sunday-social    Slooh bude zítra v průběhu dne zkoumat tři současné sluneční erupce třídy X. Projekt SUNday začíná v 19 hodin a podílejí se na něm profesionální i amatérští astronomové SELČ. Celou událost můžete sledovat živě na stránkách Slooh.com. Projekt zaštiťuje Preskotská observatoř (Prescott, Arizona). Moderuje jej Geoff Fox, dále uvidíte astronomy Boba Bermana a Matta Francise z observatoře Prescott spolu s technickým šéfem Slooh Paulem Coxem. V hodinovém pořadu se dozvíte o vlivu Slunce na naše zdraví, o účincích vitamínu D, mýty kolem fenoménu rakoviny kůže, ale třeba také výzkum polární záře a samozřejmě současné silné sluneční erupce.

Continue Reading >>

Astronomické události sobotního slunovratu

rsz_stellarium-6

    V sobotu 21.6. přichází začátek astronomického léta (letní slunovrat v 11:51) a Slunce vstupuje do znamení Raka. Tři dny poté bude Měsíc v konjunkci s Venuší (24. a 25.6. ráno nad východním obzorem). Tudíž si v sobotu díky letnímu slunovratu užijeme nejdelší den – náklon zemské osy dostane do svého maxima 24,5°, a Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu na obloze. Na jižní polokouli bude naopak den nejkratší (zimní slunovrat). Od neděle se začnou dny opět zkracovat. Opět je aktuální tématika tří typů soumraků, proto bych se k ní rád vrátil v článku Lumíra Honzíka. Jde jen o krátký výtah, adresa na článek v plném znění je na konci článku.

Continue Reading >>

Masivní výron slunečního plazmatu

rsz_solar_prominence_wearth-580x464    Sluneční detektor SDO sledoval 27. května masivní výron plazmatu statisíce kilometrů z povrchu Slunce do jeho fotosféry.  Vzniklý brazový záznam je kombinací dvou vlnových délek vysoce energetického ultrafialového záření. Ačkoli byl výron plazmatu podobné velikosti jako vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, neměl tolik energie, aby odolal gravitačním účinkům mateřské hvězdy.

Continue Reading >>

Curiosity zachytila transit Merkuru přes sluneční kotouč

rsz_1pia18389_mercury_transit-640    Rover Curiosity je sice primárně navržen a vybaven pro průzkum terénu, ale čas od času zaměří některou z kamer na oblohu a pořizuje snímky různých celestiálních úkazů. Tak tomu bylo i 3. června (Sol 649) v oblasti kráteru Gale, kdy zaměřil MastCam na sluneční kotouč, před kterým se v té době pohybovala planeta Merkur (matný flek v pravé horní části snímku). Jde o historicky první  transit Merkuru zachycený z jiného tělesa, než ze Země. Dva temnější body jsou sluneční skvrny.

Continue Reading >>