Rss

Archives for : Ostatní

Fyzika prázdnoty

Continue Reading >>

Deset dimenzí

Continue Reading >>

Existují skryté dimenze?

Continue Reading >>

Lawrence Krauss – věda a víra

Continue Reading >>

Nedostižná neutrina a povaha vesmíru

Continue Reading >>

Rozhovor s Brianem Greenem – konference STEM

Continue Reading >>

Už za hodinu začíná G+ Hangout na téma probuzení New Horizons

Nezapomeňte! Už za hodinu začíná G+ Hangout na téma probuzení New Horizons.

GoogleHangout-Stern2 (1)

Continue Reading >>

Je komplexní život možný jen v 10 procentech galaxií?

galax   Tvrdí to studie gama záblesků v galaxiích, které sterilizují složitější život na planetách, co se jim připletly do cesty. Hvězdné soustavy v menších galaxiích mají podle ní smůlu, protože tam jsou gama záblesky častější.

Od chvíle, co jsme zjistili, že Mléčná dráha a nejspíš i celý vesmír jsou plné planet podobných Zemi, se všichni dohadují, jak častý je asi ve vesmíru život. Obvykle je řeč o jednotlivých planetách anebo hvězdných systémech. Čerstvá studie dvou teoretických astrofyziků, kterou bude publikovat časopis Physical Review Letters, posouvá otázku o životě ve vesmíru na vyšší úroveň. Zabývá se totiž celými galaxiemi.

Tsvi Piran z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a Raul Jimenez z Univerzity v Barceloně tvrdí, že vesmír je pustější, než jsme si mysleli. Podle nich je pouze v jedné desetině z odhadovaných 100 miliard galaxií v pozorovatelné vesmíru možný komplexní život, tak jak ho známe na Zemi. Zbývající galaxie prý účinně sterilizují gama záblesky, které zřejmě na planetách zlikvidují veškerý život, co by byl složitější než hemžení nanicovatých bakterií. Zároveň podle nich nemohl složitější život existovat všude ve vesmíru dlouhé miliardy let po jeho vzniku – ze stejného důvodu.

Continue Reading >>

Merry Christmas from the Hubble Telescope

Continue Reading >>

Život ve vesmíru: Drakeova rovnice, SETI

Continue Reading >>