Rss

Archives for : Fyzika

Fyzika prázdnoty

Continue Reading >>

Deset dimenzí

Continue Reading >>

Existují skryté dimenze?

Continue Reading >>

Brian Greene – neviditelná realita

Continue Reading >>

Skrývají se mezi neutriny tachyony, částice rychlejší než světlo?

osel01Podle Roberta Ehrlicha z Univerzity George Masona tomu nasvědčuje šest nezávislých pozorování ve fyzice kosmického záření, kosmologii a částicové fyzice, z nichž vyplývá imaginární hmotnost elektronového neutrina.

Tachyony, tedy částice pohybující se rychleji než světlo, docela pěkně zapadají do mytologie Vánoc našeho civilizačního okruhu, i když nenosí dárky. Měly by se chovat dost nezvykle – se zvyšováním energie zpomalovat a se snižováním zase zrychlovat. Formální rovnice jejich existenci připouštějí, všeobecně přijímané fyzikální teorie je ale neobsahují. Zatím nebyly nutné k vysvětlení pozorovaných jevů, takže s nimi Occamova břitva moc nepočítá.

Tachyony jsou stále velice hypotetické, fascinovaní vědci po nich ale přesto pátrají ve svých experimentech – zatím zcela neúspěšně. Naposledy vyvolaly otřesy v odborných kruzích v září 2011, když v experimentu OPERA zachytili tau neutrina rychlejší než světlo. Časem vyšlo najevo, že revoluční data měla na svědomí porouchaná součástka. Nadsvětelná povaha neutrin ale podle všeho ještě není úplně na lopatkách.

Continue Reading >>

Nedostižná neutrina a povaha vesmíru

Continue Reading >>

Rozhovor s Brianem Greenem – konference STEM

Continue Reading >>

Radiační pásy kolem Země mají o tajemství méně

belts-plasmapause_1   Dva neviditelné pásy, které svým tvarem připomínají typickou americkou koblihu, se nazývají van Allenovy radiační pásy. Slovo radiační se v jejich názvu objevuje proto, že obsahují velké množství nabitých částic. Družice Van Allen Probes, dříve nazývané RBSP, vypuštěné v srpnu 2012, se nyní postaraly o další zajímavý objev v této málo prozkoumané lokalitě. Z jejich měření vyšlo najevo, že kolem pásů je téměř neproniknutelná bariéra. Samozřejmě je neproniknutelná pouze pro subatomární částice. Brání například silně nabitým elektronům aby dosáhly naší planety.

Continue Reading >>

Sjeďte si vlastní experimenty s daty CERNu

CERN pověsil na web pořádnou porci dat z experimentu CMS a dalších na Velkém hadronovém srážeči. Kreativitě uživatelů se meze nekladou.

Zní to neuvěřitelně lákavě. Mít tak urychlovač částic, spustit ho na pořádný výkon, srazit rozběsněné částice a pak analyzovat ohromné soubory dat. Proč si ale pořizovat urychlovač částic, když si můžete půjčit ten nejvýkonnější na světě, Velký hadronový srážeč v CERNu?

celý článek: http://www.osel.cz/

Continue Reading >>

Hon na nejvzdálenější galaxie

Letos v létě skončilo první kolo (z celkového počtu tří) pozorovacího programu Hubbleova kosmického teleskopu Frontier/Parallel Fields. Kosmický senior má na kontě několik dalších rekordů – na jeden z nich se dnes podíváme.

Hubbleův program hraničního pole

001 hff-abell2744-v1-parallel-sc-m3rdNa úvod si pojďme krátce připomenout, o co jde. Tento zatím nejambicióznější plán HST zahrnuje sérii pozorování šesti vybraných částí oblohy po dobu tří let. Každý rok míří tubus na jednu vzdálenou obří galaktickou kupu po dobu 140 oběhů oběma kamerami ACS a WCF3. Jedna z nich první polovinu roku sleduje střed galaktické kupy a druhá přilehlou oblast. Po půlroce si obě kamery vymění pozice a dalších 140 oběhů snímají stejný výsek oblohy. Takto sleduje Hubble po tři roky tři různá místa vzdáleného vesmíru. Astronomové nazývají každou roční fázi „epochou“. Každá epocha je pro nás hlubším nahlédnutím do tajů architektury časoprostoru na velkých škálách, distribuce hmoty v našem vesmíru, působení fyzikálních zákonů a hájemství temné hmoty.

Continue Reading >>