Rss

Archives for : Prostor a čas

Deset dimenzí

Continue Reading >>

Existují skryté dimenze?

Continue Reading >>

Brian Greene – neviditelná realita

Continue Reading >>

Teorie všeho – uvádí Neil deGrasse Tyson

Continue Reading >>

Pohánějí kvantovou mechaniku paralelní světy?

1414861242   Podle nové teorie Mnoha navzájem se ovlivňujících světů na sebe nejpodobnější paralelní vesmíry působí odpudivou silou, která má na svědomí zázračné jevy kvantové mechaniky.

Jeden svět nestačí. A nejenom to, existuje mnoho paralelních světů a ty se navzájem intenzivně ovlivňují. Přinejmenším podle sexy teorie Mnoha navzájem se ovlivňujících světů (Many Interacting Worlds), se kterou přišli Howard Wiseman z Centra kvantové dynamiky Griffithovy univerzity v australském Brisbane a jeho dva kolegové.

Continue Reading >>

Spoluobjevitel reliktního záření navštíví Prahu!

Už příští úterý a středu proběhne na ČVUT v Praze vyjimečná návštěva jednoho ze dvou objevitelů reliktního záření Roberta Wilsona.

Honeywell-CVUT_PrahaSMALL

Continue Reading >>

Kulaté výročí evropské laboratoře částicové fyziky CERN

rsz_lhc   Koncem září, přesněji 29., oslaví největší evropská laboratoř částicové fyziky 60. výročí svého založení. Laboratoř se stala nejrozsáhlejším výzkumným centrem částicové fyziky na světě. Ve své historii má řadu objevů, i nobelovských. Posledním je potvrzení existence Higgsova bosonu, které umožnilo konečně v minulém roce ocenit předpověď této částice Nobelovou cenou. Za tímto posledním úspěchem stojí v současnosti největší urychlovač na světě LHC.

Continue Reading >>

Přednáška: CERN – 60 Years of Science for Peace

Když se tento titul snažím přeložit do naší mateřštiny, na výstupu mi vychází převážně patetická sdělení, pokud to člověk nechce moc rozvádět. Ale je to tak. Celá tato aktivita v prvopočátcích vznikla jako evropská odpověď programu Manhattan, který – ač naprosto přelomový – sloužil k jiným účelům. Takže bez zbytečných řečí… (Zítra se k tématu výročí vrátím). Šedesát let špičkového výzkumu (zatím) nezneužitého pro naše sebezničení. V souvislostech jednoho z možných řešení Fermiho paradoxu to opravdu nezní špatně.

Výbor pro spolupráci ČR s CERN
spolu s Akademií věd České republiky,
Českým vysokým učením technickým v Praze
a Univerzitou Karlovou v Praze
zvou na přednášku

Continue Reading >>

Higgsovo pole a expanze raného vesmíru

rsz_1280px-south_pole_spt_dsl   V nově publikované studii se zamýšlí vědci nad možným významem Higgsova bosonu na kosmickou inflaci a tvar vesmíru v dobách krátce po velkém třesku. Autory této práce jsou fyzici Fedor Bezrukov z RIKEN–BNL Research Center a Michail Šapošnikov z Swiss Federal Institute of Technology ve švýcarském Lausanne. Dle nich jsou zajímavým způsobem provázány experimenty na částicových urychlovačích a nejranější momenty existence našeho vesmíru.

Continue Reading >>

Zrození vesmíru ve 4D černé díře jako rozmarná letní story

rsz_1407881876   Po roce opět znovu. Mediálně zdatný Hraniční institut ždímá z exotických výzkumů mnohovesmíru a čtyřrozměrných černých děr všechno, co se jen dá prodat.

   Jak si čtenáři OSLA jistě dobře pamatují, na konci loňského léta jsme psali o představě, že náš vesmír vznikl v černé hyperdíře ze čtyřrozměrného vesmíru. Exotická hypotéza týmu Niayeshe Afshordiho si tehdy získala velkou pozornost světových médií. A nebylo divu, černá díra a ještě ke všemu čtyřrozměrná nechala chladným jenom málokoho. Řada fyziků se ale už tehdy tvářila skepticky. Pro OSLA to pěkně vyjádřil Pavel Bakala z Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Podle něj bylo jednou z hlavních motivací autorů z Hraničního institutu teoretické fyziky v ontarijském Waterloo blýsknout se novým kosmologickým modelem, který by podpořil superstrunové teoretiky a nalezl fyzikální smysl pro jejich oblíbenou AdS/CFT korespondence Juana Maldaceny (Anti de Sitter/Conformal Field Rheory correspondence) z roku 1997.

Continue Reading >>