Rss

Archives for : Časopisy

Online periodikum ‘Goddard View’

rsz_goddardviewv10i7-150    Goddard View je zajímavé online periodikum vydávané Office of Communications v Goddard Space Flight Center úřadu NASA. Skvělý zdroj novinek zkoumání pozemských i vesmírných jevů, kterými se toto konkrétní centrum zabývá. Šéfredaktorem je John Putman a  Trusilla Steele. Do roku 2005 měl tento věstník název “Goddard News” Všechna vydání od roku 2004 si můžete stáhnout přímo z jejich stránek. Na další adrese kterou níže uvádím si dokonce můžete prolistovat vybraná vydání od roku 1960 do r. 1999! 

Continue Reading >>

Speciál Tajemství vesmíru: Přelomové události roku 2014

special-3_2014-prelomove-udalosti_titulka212-web    Na stánky dorazil v pořadí už třetí speciál Tajemství vesmíru. Rekapituluje nejdůležitější události a objevy loňského roku a nabízí výhled do blízké i vzdálené budoucnosti

    7. únor 2014 – 11:17
Letošní rok bude na události ve vesmíru velmi bohatý. K Marsu dorazí dvě sondy (americká a indická), po Měsíci se už prohání čínské vozítko, proběhne první test lodi Orion a soukromé společnosti finišují s technologiemi pro kosmické cesty turistů. Sonda Curiosity oslavila desáté výročí putování po Marsu, stejně jako už deset let létá okolo Saturnu sonda Cassini.

Continue Reading >>

CERN Courier: lednové/únorové číslo ke stažení

CERNCuriersmall   CERN Courier
January/February 2014
Volume 54 Issue 1

http://cerncourier.com/cws/latest/cern

Continue Reading >>

Časopis Reflex a projekt Mars One

reflexLOGO150   Až dnes jsem si všiml časopisu Reflex z 16. ledna, který se celkem podrobně zabývá projektem Mars One a dobývání našeho rudého souseda. Titulní článek autora Stanislava Drahného následují dva rozhovory Miroslava Cvrčka s českými aspirantkami na jednostrannou letenku.

Continue Reading >>

Nove číslo časopisu Sky & Telescope

sky-telescope-150x150   V novém čísle na únor 2014 najdete titulní článek  Emily Lakdawalla z organizace Planetary.org o objektech Kuiperova pásu.

   Woo hoo! I’ve got another cover story in the current (February 2014) issue of Sky & Telescope, in which I try to make sense of the Kuiper belt. This article was motivated by my observation that the discovery of many new things beyond Neptune had, through an ironic chain of events, resulted in our teaching children less about the solar system than we used to — rather than add Eris and Haumea and Quaoar and Sedna and friends to kids’ place mats and puzzles, most manufacturers simply removed Pluto. I wanted to teach people about the Kuiper belt, but first I had to teach myself about it.

Continue Reading >>

První lednové číslo časopisu Tajemství vesmíru

vesmir_2014-01_web212   S Tajemstvím vesmíru se vydáte na neuvěřitelnou cestu objevování kosmu, poznáte spletité dějiny hledání nových hvězd a planet, budete sledovat cesty družic Sluneční soustavou. Do magazínu přispívají renomovaní astronomové jaké František Martinek z Hvězdárny Valašské Meziříčí, Michal Švanda a Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd a renomovaní publicisté jako Tomáš Přibyl nebo Karel Pacner.

   Včera jsem jej vytáhl ze schránky první letošní číslo. Nutno dodat, že jde o dvojčíslo na leden i únor, další řadové vydání vyjde až 7. března. Ale velmi mě potěšil editorial: zřejmě někdy v únoru se můžeme těšit na první letošní speciál, tentokrát převážně věnovaný astronomickým objevům za loňský rok. Dávám všechny palce nahoru a jsem na něj moc zvědavý!

Continue Reading >>

Zimní várka českých periodik

Rád bych upozornil na poslední číslo Čs. časopisu pro fyziku 6/2013, který mi dnes přišlo do schránky a ještě voní tiskárnou, ale i jedno už starší číslo Astropisu, které jsem vynechal, neboť mi z dosud záhadných příčin do pošty vůbec nedorazilo. Po čísle 3 následovala dlouhá pauza a až před nedávnem jsem ve schránce letošní speciál, o kterém se zmiňuji zde.

Continue Reading >>

Tajemství vesmíru, prosinec 2013

Právě mi dorazilo do schránky poslední letošní číslo prvního kompletního ročníku časopisu Tajemství vesmíru (první ročník začal v září loňského roku) spolus nabídkou předplatného, kterou využiju, protože jsem si už za ten rok a něco zvykl měsíčně projíždět čerstvou porci novinek. Zatím se stále daří držet dobrý tým,tak doufejme, že to redakci vydrží a hodně štěstí do příštího roku!

Continue Reading >>

Zajímavý FREE online magazin

The Online Astronomy Society magazine November 2013

http://spacetravelfoundation.blogspot.cz/2013/11/the-online-astronomy-society-magazine.html

Poslední várka časopisů v ČJ

…a zároveň abych nezapomněl na nová vydání… (v lincích je popis jednotlivých článků)

http://www.astropis.cz/

Astropis 3-13

 

 

 

 

 

Continue Reading >>