Rss

Archives for : Kosmologie

Existují skryté dimenze?

Continue Reading >>

Leonard Susskind – kosmologická konstanta

Continue Reading >>

Tvoří temnou hmotu temná makra s podivnými kvarky?

tit  Pokud ano, byla by temná hmota z chuchvalců podivné jaderné hmoty velikosti asteroidů, s významným podílem podivných kvarků, která vznikla na úsvitu vesmíru.

Jak jistě všichni víte, pátrání po temné hmotě je už natolik sžíravé, že astrofyzici napínají kreativitu až do krajnosti a vytahují zajímavější a zajímavější hypotézy. Ve vesmíru podle všeho stále schází podstatná část hmoty a my s tím musíme něco udělat. Podle jedné čerstvé hypotézy netvoří temnou hmotu WIMPy ani axiony, ani žádné podobné částice mikrosvěta. Prý by to naopak mohly být pořádně veliké objekty o velikosti poctivého asteroidu, které by ovšem byly husté jako neutronová hvězda nebo jádra atomů. Jsou to podivuhodná a temná makra (anglicky v množném čísle Macros)

Continue Reading >>

Rozhovor s Brianem Greenem – konference STEM

Continue Reading >>

Ian Morison – co se dělo a děje ve vesmíru?

Continue Reading >>

Neviditelná realita (Brian Greene)

Continue Reading >>

Hon na nejvzdálenější galaxie

Letos v létě skončilo první kolo (z celkového počtu tří) pozorovacího programu Hubbleova kosmického teleskopu Frontier/Parallel Fields. Kosmický senior má na kontě několik dalších rekordů – na jeden z nich se dnes podíváme.

Hubbleův program hraničního pole

001 hff-abell2744-v1-parallel-sc-m3rdNa úvod si pojďme krátce připomenout, o co jde. Tento zatím nejambicióznější plán HST zahrnuje sérii pozorování šesti vybraných částí oblohy po dobu tří let. Každý rok míří tubus na jednu vzdálenou obří galaktickou kupu po dobu 140 oběhů oběma kamerami ACS a WCF3. Jedna z nich první polovinu roku sleduje střed galaktické kupy a druhá přilehlou oblast. Po půlroce si obě kamery vymění pozice a dalších 140 oběhů snímají stejný výsek oblohy. Takto sleduje Hubble po tři roky tři různá místa vzdáleného vesmíru. Astronomové nazývají každou roční fázi „epochou“. Každá epocha je pro nás hlubším nahlédnutím do tajů architektury časoprostoru na velkých škálách, distribuce hmoty v našem vesmíru, působení fyzikálních zákonů a hájemství temné hmoty.

Continue Reading >>

Efekt gravitační čočky ve městě

Skvěle provedená vizualizace. Když pomineme gravitační účinky, kterými by se tato miniaturní černá díra projevovala, opticky bychom vnímali něco takového…

Continue Reading >>

Teorie všeho – uvádí Neil deGrasse Tyson

Continue Reading >>

Kip Thorne – The Science of Interstellar

Tak tuto knihu toužím mít doma víc, než film…

Thorne_book

Continue Reading >>