Rss

Archives for : Historie

Čtvrt století Hubbleova teleskopu

Continue Reading >>

Poselství vzdáleným civilizacím

rsz_2voyager   „Po celý svůj život jsem uvažoval o životě mimo Zemi. Je život také na všech těch nespočtech planet, o kterých si myslíme, že obíhají okolo cizích sluncí? Mohou se nám bytosti z cizích světů podobat nebo jsou ohromně odlišné? Z čeho jsou tvořeni? Jak je běžné to, čemu říkáme život v obrovské galaxii Mléčné dráhy? Podstata života na Zemi a hledání života mimo ní jsou dvě strany jedné otázky: pátrání po tom, kým jsme.“ Touto citací legendárního vědce Carla Sagana začíná dnešní trochu netradiční článek. Článek o zprávách, které jsme zaslali k cizím světům v naději, že je zachytí nějaká inteligentní forma života.

Continue Reading >>

Kulaté výročí evropské laboratoře částicové fyziky CERN

rsz_lhc   Koncem září, přesněji 29., oslaví největší evropská laboratoř částicové fyziky 60. výročí svého založení. Laboratoř se stala nejrozsáhlejším výzkumným centrem částicové fyziky na světě. Ve své historii má řadu objevů, i nobelovských. Posledním je potvrzení existence Higgsova bosonu, které umožnilo konečně v minulém roce ocenit předpověď této částice Nobelovou cenou. Za tímto posledním úspěchem stojí v současnosti největší urychlovač na světě LHC.

Continue Reading >>

150 let od pořízení prvního spektra planetární mlhoviny

rsz_cats_eye_ngc6543_480px   29. srpna oslavíme 150 let od pořízení prvního spektra planetární mlhoviny. Tehdy poprvé Sir William Huggins podrobil přicházející světlo kosmického objektu rozboru v novém přístroji, který sám nazýval “hvězdný spektroskop”. Pro astronomii to byl stejně přelomový moment, jako když Galileo poprvé zaměřil svůj teleskop směrem k jupiterovským měsícům.

Continue Reading >>

50 let od prvních snímků Měsíce sondou Ranger 7

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????   Před nedávnem jsme si připomněli 45. výročí přistání lidské posádky na povrchu Měsíce. 20. července 1969 poprvé vstoupili na půdu našeho nejbližšího vesmírného souputníka dva členové mise Apollo 11 Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Prvním pilotovaným misím předcházely ty robotické. A právě 31. července 1964 pořídila sonda Ranger 7 první blízké záběry měsíčního povrchu – celých pět let před slavnou výpravou Apollo 11.  Historicky první snímek pořídila sonda ve výšce 2 110 km nad měsíčním povrchem 31.7.1964 ve 13:09 světového času. Zachycuje plochu asi 360 km (ve vertikálním směru). Fotografii dominují tři obří impaktní krátery: 108km kráter Alphonsus (vpravo uprostřed), nad ním Ptolemaeus a pod ním Arzachel.

Continue Reading >>

Brian Greene a Alan Alda: Proč Einstein neměl rád kvantovou mechaniku

rsz_albert_einstein_nobel   To, že Albert Einstein nepatřil mezi fanoušky kvantové fyziky, není žádným tajemstvím. Dost se děsil náhodné a neurčité povahy prostoročasu. Mezi nejslavnější citáty v historii vědy patří bezesporu jeho prohlášení, že “Bůh nehraje s vesmírem kostky”. Už méně známá je údajná Nielse Bohra Einsteinovi, jelikož Slavná věta padla právě při rozhovoru obou osobností. “Neraďte Bohu, co by měl dělat”, odpověděl mu prý jízlivě. Einstein se dlouho snažil vyvinout teorii, která by kvantovou mechaniku zahrnovala, nicméně dnes už víme, že pravda byla na straně Bohra a prvních pionýrů kvantového výzkumu.

Continue Reading >>

Jak dnes vypadají místa přistání misí Apollo?

rsz_584392main_m168000580lr_ap17_area   Oblasti přistání sond misí Apollo jsou po takřka půlstoletí nadále opuštěny, člověk už se bohužel na měsíční povrch nedostal. Jsou ještě dnes viditelné stopy lidské činnosti v místech přistání jednotlivých expedic? Nejen to – budou tam zřejmě i v dobách, kdy naše civilizace už nebude existovat, nebo (v případě optimističtějšího scénáře) už bude kolonizovat oblasti našeho hvězdného sousedství. S trochou nadsázky můžeme prohlásit stopy lidské činnosti na Měsíci za takřka nesmrtelné (a to se samozřejmě týká ruských strojů, či od nedávna i čínského modulu a roveru).

Continue Reading >>

Apollo 11 EVA – pětačtyřicáté výročí (video)

rsz_next-giant-leap-notext   Původní video odvysílané 20. července 1969 se vztahuje k dalšímu důležitému výročí: dobytí Měsíce lidskou posádkou, a jsou na něm zachyceny některé z úkonů na jeho povrchu, které vykonávali astronauté v rámci historicky první návštěvy našeho nejbližšího vesmírného souseda. Manévr EVA (extravehicular activity, čili opuštění modulu) trvala 2,5 hodiny a kosmonautům se podařilo splnit všechny vědecké úkoly, které měli na programu.

Continue Reading >>

Poslední mise raketoplánů – STS-135 Atlantis

rsz_img_6997_4res_shuttle   Toto výročí je trochu hořkosladké, ale není možné na něj nevzpomenout. Dnes jsou tomu přesně tři roky, co přistál raketoplán Atlantis v rámci poslední mise STS-135, která znamenala završení mnohaletého úsilí a výzkumů na nízké oběžné dráze. Start posledního raketoplánu se odehrál 8. července 2011 a přistání bylo původně plánováno o den dřív, ale nakonec se trvání mise protáhlo o 24 hodin. 

Continue Reading >>

Opustil nás jeden z architektů supersymetrie Bruno Zumino

rsz_zuminobruno300    Emeritní profesor fyziky University of California (Berkeley) Bruno Zumino, jeden z otců myšlenky supersymetrie částic, zemřel 21. června ve svém domě v kalifornském Berkeley ve věku jednadevadesáti let. Dr. Zumino spolu se svým kolegou Juliem Wessem stál u zrodu supersymetrie v laboratořích švýcarského CERNu. V této teorii předpověděli existenci elementárních částic, které se doposud nepodařilo nalézt ani prostřednictvím urychlovače LHC. Nicméně i přesto jde podle známého fyzika Stevena Weinberga o velmi zajímavou teorii.

Continue Reading >>