Rss

Archives for : Velkorozměrové struktury

Hubbleův teleskop a miliony opuštěných hvězd

004 HST titl  Asi každý z nás zakusil v dětství zvláštní pocit, kdy se nám podařilo zvednout pomocí magnetu sponku nebo jiný drobný kovový předmět. Bez problému překonáte gravitační působení celé naší planety snáze, než se nasnídáte. Je zajímavé, v jakém nepoměru se nachází některé ze čtyř základních sil našeho vesmíru. Ale pokud se vydáme do hájemství velmi hmotných objektů, přebírá veškerou aktivitu gravitace…

O posledním programu Hubbleova teleskopu (hraničním poli Frontier Fields a souběžném Parallel Fields) jsme vás už informovali zde. Původní myšlenka celého projektu spočívala v tom, že jsme chtěli ještě podrobněji poznat celý pozorovatelný vesmír. Je skutečně tak homogenní a izotropický, jak nám to potvrdila předchozí Hubbleova hluboká a ultrahluboká pole? Nemáme se podívat ještě jiným směrem? Skeptici se do toho obuli v plné síle, ale tím vlastně přiměli personál teleskopu vymyslet zajímavý (a zřejmě poslední dlouhodobý) projekt v historii tohoto teleskopu.

Continue Reading >>

Supermasivní černá díra v drobné galaxii

XMM-Newton_J1329+3234_2-10keV_bar_625SMALL   I tato novinka jde “na vroubek” týmu XMM-Newton. Tentokrát objevil superobří černou díru uprostřed nepravidelné trpasličí galaxie zhruba o velikosti satelitního Malého Magellanu. Galaxie J1329+3234 však leží asi 200 mil. sv. let od nás, proto zatím neznáme přesnou velikost (hmotnost) díry. Galaxii vlastně už sledoval detektor WISE v infračervené, ale až snímky v rtg nám prozradily netypickou velikost a apetit této černé díry. Právě v tomto oboru se oblast gal. jádra jeví až 100x jasnější, než je tomu u těchto galaktických “prcků” běžné (galaxie obsahuje zhruba několik set milionů hvězd).

Continue Reading >>

Chandra měří hmotnost vzdálené kupy

xdcp004SMALL   Pomocí detektoru Chandra se astronomové pokusili přesně určit hmotnost a další vlastnosti velmi mladého a vzdáleného klastru galaxií. Původně jej objevil XMM-Newton a nachází se 9,6 miliard světelných let od nás. Jeho úhrnná hmotnost by měla být 400 bilionů sluncí. Kupa XDCP J0044.0-2033 vznikla v době +/- 3,3 mld. let po velkém třesku.

Continue Reading >>

Ian Morison – co se dělo a děje ve vesmíru?

Continue Reading >>

Hon na nejvzdálenější galaxie

Letos v létě skončilo první kolo (z celkového počtu tří) pozorovacího programu Hubbleova kosmického teleskopu Frontier/Parallel Fields. Kosmický senior má na kontě několik dalších rekordů – na jeden z nich se dnes podíváme.

Hubbleův program hraničního pole

001 hff-abell2744-v1-parallel-sc-m3rdNa úvod si pojďme krátce připomenout, o co jde. Tento zatím nejambicióznější plán HST zahrnuje sérii pozorování šesti vybraných částí oblohy po dobu tří let. Každý rok míří tubus na jednu vzdálenou obří galaktickou kupu po dobu 140 oběhů oběma kamerami ACS a WCF3. Jedna z nich první polovinu roku sleduje střed galaktické kupy a druhá přilehlou oblast. Po půlroce si obě kamery vymění pozice a dalších 140 oběhů snímají stejný výsek oblohy. Takto sleduje Hubble po tři roky tři různá místa vzdáleného vesmíru. Astronomové nazývají každou roční fázi „epochou“. Každá epocha je pro nás hlubším nahlédnutím do tajů architektury časoprostoru na velkých škálách, distribuce hmoty v našem vesmíru, působení fyzikálních zákonů a hájemství temné hmoty.

Continue Reading >>

Před 124 lety se narodil Edwin Hubble

Dnes by oslavil své narozeniny velikán astronomie a vesmírného výzkumu Edwin Powell Hubble (20.11.1889 – 28.9.1953)

Hubble

Kredit: http://map.gsfc.nasa.gov/

Continue Reading >>

Strašidelné uspořádání kvasarů vzdálených miliardy světelných let

Simulation of large scale structure  Dalekohled VLT odhalil uspořádání rotačních os supermasivních černých děr podél velkorozměrových struktur vesmíru

   Nová pozorování provedená pomocí dalekohledu ESO/VLT v Chile odhalila pozoruhodné uspořádání v největších strukturách hmoty ve vesmíru. Tým evropských vědců objevil, že rotační osy centrálních supermasivních černých děr ve sledovaném vzorku kvasarů vzdálených od sebe i miliardy světelných let jsou skloněny ve stejném směru. Zdá se také, že mají tendenci se orientovat podél struktur kosmické pavučiny, ve kterých se kvasary nacházejí.

Continue Reading >>

Podivný objekt SDSS1133: obří hvězda nebo supermasivní černá díra?

mrk177_labels_print-sm   Mezinárodní tým vědců za pomoci Keckovy observatoře, teleskopu Pan-STARRS1 a teleskopu Swift pozoroval zvláštní světelný zdroj vzdálený přibližně 90 milionů světelných let od nás. Zdroj SDSS1133 vykazuje zvláštní vlastnosti, a astronomové se nemůžou shodnout o jaký typ objektu vlastně jde. Z jedné strany má podobnost se supermasivní černou dírou vyvrženou z domovské galaxie při kolizí s galaxií jinou, možná jde o masivní hvězdu, která prošla periodou vícečetných erupcí, než skončila jako supernova.

Continue Reading >>

Žijeme v supergalaxii Nezměrné nebe

rsz_1410123578   Naše Mléčná dráha a sto tisíc okolních galaxií tvoří nadkupu galaxií Laniakea, o velikosti 520 milionů světelných let. Gravitačním centrem nově definovaného útvaru je slavný Velký atraktor.

Ačkoliv si toho asi ne úplně každý všiml, planeta Země, Sluneční soustava i celá Mléčná dráha změnily vesmírnou adresu. Někteří si možná pamatují, že jsme ještě před pár dny měli na mezigalaktické poště nadepsáno Sluneční soustava, Mléčná dráha, Místní skupina galaxií, Místní nadkupa galaxií nebo též Nadkupa galaxií v Panně, případně Supergalaxie v Panně (anglicky Virgo Supercluster). Teď si ale podle nového článku v časopisu Nature budeme muset udělat změnu v adresáři.

Continue Reading >>

HST pozoroval nejvzdálenější galaxii tvořící gravitační čočku

rsz_hs-2014-33-a-small_web   Astronomům se podařilo nečekaně objevit nejvzdálenější galaxii, která svou hmotností způsobuje efekt gravitačního čočkování. Nachází se ve vzdálenosti 9 600 000 000 světelných let od nás, překonala tak doposud nejvzdálenější známou galaxii-gravitační čočku o celých 200 milionů světelných let. Její odhadovaná celková hmotnost je přibližně 180 miliard Sluncí – jde tedy o na svou dobu galaxii velmi hmotnou. Je jednou z nejjasnějších členů galaktického klastru IRC 0218.

Continue Reading >>