Rss

Ocenění mise Rosetta

Andrea_ACCOMAZZO_   Příjemné završení předchozích ocenění mise Rosetta za letošní rok – tentokráte s konkrétním jménem.
Šéf letové kontroly mise Andrea Accomazzo byl v posledním letošním vydání čas. Nature zařazen mezi deset nejdůležitějších osobností všech disciplin vědeckého výzkumu roku 2014. A navíc je uveden na pomyslném žebříčku jako první.

Moc zajímavé bylo, že se v článku poprvé objevily konkrétnější náznaky toho, o čem se už dlouho spekulovalo (protože se k tomu ESA zatím oficiálně nevyjádřila), a to je zakončení mise Rosetta. Ale pouze jeho ústy – nejde o oficiální stanovisko ESA – Andrea spíš jen vyslovil poprvé nahlas možný vývoj konce mise. Ale zároveň bezpochyby bude jednou z hlavních osobností, co k tomu mají co říct. A má návrh:

Někdy počátkem 2017 už bude kometa i se sondou tak daleko od Slunce, že solární panely nebudou schopny vytvářet dostatečné množství energie. Jeden z možných posledních navrhovaných scénářů je těsný průlet v proláklině/zůžení, které rozděluje oba konce komety a možná dokonce i pokus o přistání Rosetty na povrchu. (!)

Andrea Accomazzo už se na plný úvazek věnuje dalším projektům ESA – misím k Merkuru, Marsu a Jupiteru. Ale Rosetta je pořád dle jeho slov “srdcovka”. Popisuje krátce historku z prosince 2014, kdy se ve 4 h ráno probudil s pocitem, že něco nesedí, a něco je špatně. V 7:30 to ráno mu volala letová obsluha, že ztratila (dočasně) kontakt s Rosettou přibližně ve čtyři. Jak sám uvádí, už je s misí spojený…

zdroj: http://www.nature.com/

Andrea-Accomazzo-HiRES

Kredit: Nature/Andreas Reeg/Agentur Focus/Eyevine

Comments are closed.