Rss

Eta Carinae – skutečná Miss Universe

a-dying-star-eta-carinae-spews-gas-nasa   V polovině 19. století explodoval obří hvězdný binární systém Eta Carinae a do okolí vyvrhl hmotu odpovídající deseti Sluncí. Na nějakou dobu z toho byla druhá nejjasnější hvězda noční oblohy. Snímkování od roku 1995 ukazuje, jak útvar roste.

Kosmický teleskop sleduje tento zajímavý útvar už skoro dvacet let. Dvojice astronomů nedávno uveřejnila krátkou časosběrnou animaci hvězdného systému, jak jej zachytil HST v letech 1995, 2001 a 2008. Jeden z nich – Philippe Henarejos už v minulosti publikoval ve francouzském časopisu Ciel et espace (Nebe a vesmír) několik článků na téma Eta Carinae.

Uvědomil si, že v minulosti astronomové zaznamenali rozpínání této mlhoviny. Zároveň věděl, že Hubbleův teleskop se od roku 1995 na hvězdný systém vícekrát zaměřil. Rozhodl se proto sestavit z jednotlivých snímků ve velkém rozlišením časosběrnou animaci.

Se svým kolegou Jean-Luc Dauvergnem vyhledali v archivech dva snímky, na kterých se snažili najít jakékoliv referenční body, podle kterých by mojli určit změnu útvaru s narůstajícím časem. To se jim nakonec podařilo. Na samém okraji zorného pole snímků našli dvojici hvězd. Poté dohledal Dauvergnem ještě třetí snímek. Výsledná montáž potvrdila, že celý systém se rozpíná.

zdroj: http://www.universetoday.com/

CarinaExpanding_Hubble_750d

Kredit: Hubble, NASA, ESA. Processing and copyright: First Light, J. L. Dauvergne, P. Henarejos. Animaci najdete na adrese: http://apod.nasa.gov/apod/image/1412/CarinaExpanding_Hubble_750d.gif

Eta-Car-Hubble

Kredit: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Comments are closed.