Rss

NASA odkládá výstupy z ISS

rsz_iss-35_eva_cassidy-marshburn   Na 21. a 29. srpna naplánovala NASA dvojici výstupů do volného kosmu z paluby ISS. Jenže na první pohled nenápadná závada při pozemním testování všechny přípravy zastavila. Je tedy jisté, že se naplánované výstupy odsouvají minimálně o několik týdnů. Jak dlouho bude „zákaz vycházení“ trvat zatím nikdo neví. Všechno totiž závisí na kosmické lodi Dragon, která na stanici doveze náhradní baterie pro americké skafandry EMU.

Bylo to naprosto běžné testování, jakých se na zemi dělají stovky. Inženýři zrovna zkoušeli chování skafandrů, když jedna z baterií vypověděla službu. Následný rozbor ukázal na poškozenou pojistku. Následovalo podrobné zjišťování původu závady. S velkou pravděpodobností selhala kontrola celé várky. To nutně neznamená, že baterie, které na ISS jsou, trpí tutéž vadou, nicméně tento incident otřásl důvěrou v ně.

Baterie LLB (Long Life Batteries) hrají při výstupu do volného kosmu nezastupitelnou roli. Astronauti je aktivují krátce předtím, než opustí přechodovou komoru modulu Quest a po dobu několika hodin na ně spoléhají. Baterie totiž zásobují energií všechny systémy skafandru EMU. Od radiového spojení, přes osvětlení na helmách až po systémy na podporu života.

2014-08-09-16_04_43-ISS-RapidScat-NASA-Jet-Propulsion-Laboratory-350x311

Plánované umístění přístroje ISS-RapidScat. Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Astronauti na ISS nemohou posoudit, zda jsou jejich baterie v pořádku. NASA tedy rozhodla o jejich kompletní výměně. Novou sadu baterií na stanici dopraví soukromá kosmická loď Dragon, která by mohla startovat v průběhu září. Do té doby tedy žádný Američan do volného prsotoru nevystoupí. Ruských skafandrů Orlan se aktuální problémy netýkají, takže už 18. srpna by mohlo dojít k plánovanému výstupu, o kterém Vás budeme informovat podrobněji v některém z příštích článků. V době psaní tohoto článku počítá SpaceX se startem 12. září. Ještě předtím ale čeká start na telekomunikační družici AsiaSat 6, kterou by měla raketa Falcon vynést na oběžnou dráhu 26. srpna.

Celý článek najdete na: http://blog.kosmonautix.cz/2014/08/nasa-odklada-vystupy-z-iss/

Comments are closed.