Rss

Noktiluscenční oblaka nad Holandskem

rsz_3_bewerkt-1    Trojice zkušených dánských astrofotografů pořídila sérii krásných fotografií noktiluscenční oblačnosti (NLC) při soumraku nad Holandskem třetího července letošního roku. Tato oblaka se tvoří v nejvyšších vrstvách atmosféry ve výškách od 76 do 85 kilometrů a způsobují je drobné krystaly vodního sněhu a prachových částečkách v mezosféře takřka na hranicích kosmického prostoru.

3_bewerkt-1

Snímek NLC zhotovený fotoaparátem Canon 60D (28-mm čočky). Image Credit: Rob van Mackelenbergh

Nejčastěji je můžeme pozorovat koncem jara a v letních měsících v průběhu několika hodin po západu Slunce ve vyšších a nižších zeměpisných šířkách 50 – 70° severně a jižně od rovníku. Tyto snímky byly pořízeny pár kilometrů severně od města Oss v čase mezi 23:15 a 00:15 centrálního evropského času.

image_2

Snímek NLC zhotovený fotoaparátem Canon EOS 450D, 17-40mm čočky, ISO 200, f=5.6, expozice: 5-15 sekund. Image Credit: Raymond Westheim

Všichni tři astronomové jsou členy observatoře “Sterrenwacht Halley”, která byla vybudována v roce 1987. Její součástí je planetárium a teleskop Celestron C14 Schmidt-Cassegrain. Observatoř se nachází 50 kilometrů od hranic s Belgií, poblíž města Den Bosch.

zdroj a celá galerie: http://www.universetoday.com/

IMG_2629K

Holandská Sterrenwacht Halley Observatory. Image Credit: Rob van Mackelenbergh

Comments are closed.